Po co mi ubezpieczenie OC samochodu?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych chroni Cię na wypadek, gdybyś spowodował kolizję lub wypadek. Wówczas nie musisz pokrywać kosztów osobie poszkodowanej. Zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel.
Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?
Tak, w myśl obecnych przepisów ubezpieczenie OC ppm musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu.
Co jeśli nie wykupię OC w terminie?
Jeżeli polisę ubiegłoroczną, na Twój samochód, opłaciłeś w całości i jej nie wypowiedziałeś, wówczas odnowi się samodzielnie i wystarczy ją opłacić. Jeśli natomiast nie dokonałeś całkowitej wpłaty w roku poprzednim, polisa się nie odnowi. Przerwa w ciągłości ubezpieczenia wiąże się ze sporymi opłatami karnymi opisanymi tutaj. Bardzo istotna jest sytuacja, gdy kupiłeś samochód i zdecydowałeś się wykorzystać OC poprzedniego właściciela pojazdu. Masz do tego prawo i możesz to robić do końca trwania okresu, na który została zawarta. Należy tu jednak pamiętać, iż nie odnowi się ona automatycznie, nawet gdy jest w pełni opłacona. Należy zawrzeć nową polisę zachowując ciągłość ubezpieczenia.
Jakie ubezpieczenia pojazdu nie są obowiązkowe?
Do dobrowolnych ubezpieczeń należą między innymi: autocasco, NNW, assistance, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie ochrony zniżek, ubezpieczenie ochrony prawnej.
Od czego chroni autocasco?
Autocasco to ubezpieczenie, które zapewni Ci wypłatę odszkodowania lub naprawę samochodu w sytuacji, gdy zostanie on uszkodzony i nie możesz skorzystać z OC sprawcy. Najczęściej procedura odszkodowawcza jest uruchamiana, gdy: klient sam uszkodzi sobie samochód, nie jest znany sprawca uszkodzeń, pojazd został skradziony, pojazd został uszkodzony przez czynniki atmosferyczne, pojazd zderzył się ze zwierzęciem lub przedmiotem, pojazd zderzył się z innym pojazdem i jesteśmy sprawcą kolizji. Autocasco jest produktem dobrowolnym i każda firma może indywidualnie kształtować zapisy dotyczące odpowiedzialności. Warto posiadać takie ubezpieczenie, by móc w pełni spokoju korzystać ze swojego pojazdu.